WORKSHOP

Process of scoring

 

How to make music for films? What happens in the music production phase? What are the differences between original scores and published music? How to brief a composer? How should be the relationship between director, composer and producer?

 

Film müzigi yapım süreci

Filmlere nasıl müzik yapılır? Müzik yapım sürecinde neler olur? Bir filme müzik yaptırmak ve hazır müzik kullanmak arasındaki farklar nelerdir? Müzisyen nasıl bilgilendirilir? Yönetmen, müzisyen ve yapımcı arasındaki ilişki nasıl olmalıdır?

 

 26.04.2017 - 14:00 Ahmet Kenan Bilgiç ile “Film müzigi yapım süreci” Atölyesi

Process of scoring Workshop by Ahmet Kenan Bilgiç : STF Dijital Tasarım Laboratuvarı / Digital Design Laboratory

 

 

 

AHMET KENAN BİLGİÇ

 

Biography

Composer-Producer-Performer. Born in December 1982, in Turkey.
Singer, composer and guitarist for the experimental fusion band Gevende. The band has released five albums, and the soundtrack for the Monochroma video game. He has been giving concerts all around the world with his band including Norway, France, India, Brazil, Germany, Netherland, Iran, Denmark, Portugal, Greece, Pakistan, Nepal, and Hungary.

He composed original music score for critically acclaimed feature film Sarmaşık (IVY) that premiered at Sundance Film Festival in 2015 and won numerous awards from all over the world. He was awarded for the Best Score at the 30th International Istanbul Film Festival in 2011 with the score of the feature film Atlıkarınca.

 

He is one of the founders and the manager of the user based stock music company bimuziklazim.com founded in partnership with Jinglehouse, which is one of the most prestigious music production companies in Turkey, where he also works as a composer and vocalist for over ten years.

Ahmet Kenan Bilgiç is currently working on the new soundtrack and sound production of Xbox videogame DanBlack and new feature film that will be released in 2018. He is also producing the album of singer-songwriter SühaRamii.

Biyografi

Besteci-yapımcı-müzisyen. Aralık 1982 doğumlu.

Deneysel füzyon grubu Gevende’de vokal, besteci ve gitarist. Grubun stüdyo ve konser albümleri ve Monochroma isimli video oyununun müziklerinden oluşan toplam altı albümü var. Gevende ile Norveç, Fransa, Hindistan, Brezilya, Almanya, Hollanda, İran, Danimarka, Portekiz, Yunanistan, Pakistan, Nepal, Macaristan dâhil dünyanın çeşitli yerlerinde konserler verdi/veriyor.

 

Sundance Film Festivali’nde prömiyerini yapmış ve dünyanın çeşitli festivallerinden ödül almış olan Sarmaşık filminin müzikleri Ahmet Kenan Bilgiç’e ait. Atlıkarınca filmine yaptığı müzikle 2011 yılında 30. Uluslararası İstanbul Film Festivalinde En İyi Film Müziği dalında Altın Lale ödülünü aldı. Türkiye’nin en prestijli jingle yapım şirketlerinden olan ve on yılı aşkın süredir besteci ve vokal olarak çalıştığı Jinglehouse ortaklığıyla kurulan bimuziklazim.com’un kuruluşunda ve yönetiminde yer aldı.

 

Ahmet Kenan Bilgiç bugünlerde DanBlack isimli Xbox bilgisayar oyununun müzik ve ses yapımı üzerinde çalışıyor; ayrıca 2018 yılında gösterime girecek olan uzun metraj bir filmin müziklerini yapıyor. Bunlara ek olarak şarkıcı-söz yazarı SühaRamii’nin albümünün yapımcılığını üstenmiş durumda.

ahmetkbilgic.com